Kümme arhitektuuribürood pakuvad välja ideid Brüsseli Euroopa kvartalile

Homme, 13. septembril kell 19 avatakse Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2017 programmi raames Tallinnas Disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) viie Eestis ja viie Belgias tegutseva arhitektuuribüroo ühisnäitus “BEL:EST. Euroopa laboratoorium Brüsselis”, mis uurib Brüsseli Euroopa kvartali linnaehitust. Näitus on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ning jääb avatuks vaid kuni 24. septembrini, kust liigub seejärel edasi Brüsselisse, BOZARi.

 

Brüsseli kesklinnas paiknev Euroopa kvartal, kus sünnivad meie igapäevaelu mõjutavad otsused, on hoolimata oma tähtsusest paik, kus puudub märkimisväärne arhitektuur ning hoolega läbimõeldud avalik ruum. Kuuekümne aasta jooksul järk-järgult kujunenud kvartal on tänaseks kaotanud sideme Brüsseli ajaloolise linnakeskmega ning seda ümbritseva vilka elupiirkonnaga. Linnaruumi on hõivanud ebamäärane struktuur, mis tegutseb iseenda loodud loogika järgi, mille moodustavad üliturvatud bürood, restoranid ja ühiskasutuses sise- või poolavalikud ruumid.

 

Euroopa institutsioonide ruumiline suhe Brüsseli kesklinna ja laiema piirkonnaga on juba aastakümneid olnud põletav teema: arutelus on kaasa löönud nii rahvusvahelised kui ka kohalikud arhitektid ja linnaplaneerijad. Ometi on selge, et see debatt pole kaugeltki läbi ja vajab värskeid vaatenurki. BEL:EST ühisprojekt toob Euroopa pealinna üle, selle füüsilise ilme ja kuvandi üle mõtlema viis arhitektuuribürood Eestist ja viis Belgiast. 2017. aasta aprillis Brüsselis BOZARis toimunud intensiivse töötoa-nädala käigus arutasid Belgia ja Eesti bürood, kuidas luua sünergiat Euroopa Liidu ja tema pealinna vahel ning kuidas tõlkida suuresõnalisi euroopalikke väärtusi ruumilisse vormi linnas, mis täidab ju enamat kui pelgalt logistilist funktsiooni. 13. septembril Tallinnas avaneval näitusel saab näha, millise füüsilise vormi büroode välja mõeldud ideed saavad.

 

Osalevad arhitektuuribürood tegutsesid järgmistes meeskondades:

AgwA (BEL) & b210 Arhitektid (EST)

BOGDAN & VAN BROECK (BEL) & Salto AB (EST)

Delmulle Delmulle (BEL) & Arhitekt Must (EST)

Lassa (BEL) & PART (EST)

L’escaut (BEL) & KAOS Arhitektid (EST)

 

Näituse avamisele eelneb kl 17 kõikidele arhitektuurihuvilistele avatud loeng, kus projektis osalevad Belgia arhitektuuribürood räägivad oma loomingust, Belgia arhitektuurimaastikust ja BEL:EST näituseprojektist.

 

Näitust eksponeeritakse käesoleva aasta septembris Eestis Tallinna arhitektuuribiennaalil TAB 2017 ja novembris Brüsselis BOZAR-is. Näituse kuraatorid on arhitekt Aet Ader (b210)  ja arhitekt Iwan Strauven (Bozari arhitektuurivaldkonna kuraator), kujundaja Karli Luik (Kontekst), graafilise kujunduse tegi AKU. Näitus on produtseeritud Eesti Arhitektuurikeskuse poolt ning on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aasta juubelile ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele Eestis.

 

13.09.2017 – 24.09.2017

Disaini- ja Arhitektuurigalerii, Tallinn

 

23.11.2017 – 10.01.2018

BOZAR, Centre for Fine Arts, Brüssel

 

Rohkem infot: SIIT