Taani arhitekt ja linnaplaneerija Jan Gehl osaleb Tallinnas oma elutööd kajastava näituse avamisel

Tallinnas Kanuti Gildi SAALi keldrisaalis (Pühavaimu 5) avatakse 10. oktoobril kell 18:00 Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliitnäitus ”Mõtteviisi muutmine” (Changing Mindsets), millega tähistatakse tuntud Taani arhitekti ja linnaplaneerija Jan Gehli 80. sünnipäeva.

Näitus keskendub Jan Gehli teed rajavale tegutsemisele teoreetiku, uurija ja kirjanikuna, käsitledes inimkäitumist linnakeskkonnas. Gehl rõhutab alati, et linnad peavad olema loodud inimeste jaoks, sest hea arhitektuur ei keskendu ainult vormile, vaid vormi ja elu vastastikmõjule.

„Esikohal olgu elu, siis ruum ja seejärel hooned ‒ vastupidi ei tööta,” ütleb Jan Gehl. ”Ma olin alati huvitatud mõtteviisi muutmisest ‒ et keegi teine saaks linnu muuta.”

Jan Gehli ja aastal 2000 tema osalusel loodud büroo Gehl Architects eestvõttel on linna inimsõbralikumaks kujundatud Kopenhaagenis, New Yorgis, Moskvas, Riias ja mujal kogu maailmas. Õppejõu ja linnaplaneerimise alaste raamatute autorina on Gehl aastakümneid olnud jalakäija- ja jalgratturisõbraliku linnaplaneeringu eestkõneleja.

Aastal 2015 ilmus eesti keeles Jan Gehli raamat ”Linnad inimestele” (1971), millest äsja valmis teine trükk.

Näitus on avatud 10.‒27. oktoobrini, teisipäevast pühapäevani 11:30‒19:30. Sissepääs tasuta.

Näitust korraldavad Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus ning Taani Saatkond Eestis Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliitüritusena. Näituse kuraator on Liva Kreislere (LV). Näituse koostamisel on aidanud kaasa Gehl Architects ja Jan Gehli isiklikult ning Eric Messerschmidti Taani Kultuurikeskusest Hiinas. Toetavad DSV Transport AS ja Elke Mööbel.

Lisainfo:
„Linnad inimestele“
Gehl Architects 

Asukoht

10. - 27.10.2017

Pühavaimu 5, Tallinn, Estonia