SIRP: Pealelend – Raul Järg, Eesti arhitektuurikeskuse juhataja

2019. aastal toimub viies Tallinna arhitektuuribiennaal (TAB) ja praegu kestab kuraatorikonkurss järgmiste korraldajate leidmiseks. Eesti arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg, millised ülesanded ja võimalused on kuraatoril?

Kuraator on TABi korralduses võtmetähtsusega, kõik biennaalid on olnud kuraatori nägu ja tema valitud rõhuasetusega. Kuraatori ülesandeks on biennaali peateema väljapakkumine ning kontseptsiooni loomine kuraatorinäitusele, visioonivõistlusele jasümpoosionile. Kuraator võib kaasa rääkida ka satelliitprogrammi koostamisel – selle eesmärk on tagada arhitektuuriteemaline diskussioon ning see võib olla peateemaga seotud, kuid ei pea seda rangelt järgima.

TAB tervikuna on pikem sündmuste ahel koos eel- ja järelprogrammiga, mitte pelgalt neljapäevane festival. Mida enam tegemisi eelneb ja järgneb, seda enam täidab biennaal oma eesmärki. See on ideede katsetamise katselabor, et mõista tänapäeva ja vaadata tulevikku. Kuraatoritele on see suurepärane võimalus laiendada oma maailmapilti ja arendada rahvusvahelist koostööd.

Eelmisel TABil olid esimest korda väliskuraatorid. Mida sellest kogemusest õppisite?

Meil on väga hea meel, et saime TAB 2017 raames teha koostööd Claudia Pasquero ja tema meeskonnaga, kes tõi Eestisse selle valdkonna maailma tippspetsialistid. Tänu väliskuraatorile leidis biennaal laiemat kajastust kui varasematel aastatel ning Tallinna tuli uut publikut ja osalejaid.

TAB soovib olla rahvusvaheline biennaal, kuid teema peaks arvestama Eesti olusid, kõnetama kohalikke arhitekte ja arhitektuuripublikut. Biennaal ei tohiks olla vaid välisartistide toomine Eestisse, see peab andma lisandväärtust ka kohalikus mastaabis. Eesti arhitektid ei peaks vaatama eemalt nagu läbi vitriini­klaasi, vaid olema osalised biennaali kujundamises.

27. III kell 16.30 toimub Eesti Arhitek­tuurikeskuses TAB 2019 avalik kuraatori­võistluse infotund.

ELO KIIVET