TAB 2011: Maastikuurbanism
8.-11. september 2011
Kuraator: Villem Tomiste
2011.tab.ee

Põhjamaade arhitektuuritriennaali lakkamisega (viimane toimus 2005. aastal) kadus Eestist laiapõhjaline rahvusvaheline arhitektuurisündmus. 2000. aastate keskpaigas sooviti taastada triennaali traditsioon, kuid teha seda värskemal, tempokamal ja avalikkusele atraktiivsemal moel. Eesti Arhitektuurikeskuse eestvedamisel ja kõigi valdkonna oluliste organisatsioonide toel võttis idee Tallinna arhitektuuribiennaali vormi, millest esimene toimus 2011. aastal.

Tallinna arhitektuuribiennaal TAB eesmärk on arhitektuuri kui kvaliteetse ehitatud keskkonna propageerimine ja kohaliku arhitektuurikultuuri edendamine. TAB soodustab eesti ja välisarhitektuuri ning arhitektide ja laiema avalikkuse sünergiat kontaktide loomise ja ideedevahetuse kaudu.

Sümpoosioni programmi kureeris arhitekt Katrin Koov. Sümpoosion kujunes teoreetiliseks ja arhitektuurikeskseks mõttevahetuseks ning oli suunatud peamiselt arhitektidele või arhitektuuriteooria huvilistele.

Kuraatorinäitusel “11FLIRTS” osalesid Ensamble Studio, IwamotoScott Architecture, Benjamin Kirk, Martin Melioranski, R&Sie(n), Fiona Sheppard, Terreform, Tanel Veenre, Visiondivision, Eveline Visser ning koha leidis esimene näitus Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsiooni sees.

Tallinna visioonivõistlus STREET 2020 tõi kokku osalejaid 13 erinevast riigist. Töid laekus kokku 34. Züriisse kuulusid Eva Castro (AA School, Plasmastudio, Groundlab / Suurbritannia) ja Endrik Mänd (Tallinna linna peaarhitekt).

Tallinna esimese rahvusvahelise arhitektuuribiennaali (TAB 2011) avasündmustel osales rohkem kui 500 külastajat Eestist, Austriast, Skandinaaviamaadest, Lätist, Leedust, Venemaalt, Jaapanist, USAst ja mujalt. Terve septembrikuu jooksul kokku külastas biennaali raames avatud näitusi ja toimunud sündmusi ligi 5000 külastajat.

TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit 
4.-30. september 2013
Kuraatorid: Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu ja Kaidi Õis
2013.tab.ee

Pea kuu aega kestnud Tallinna arhitektuuribiennaali “Taaskasutades nõukogude ruumipärandit” 38 sündmust said üle 6200 külastuse. Arhitektuuribiennaal tõi Tallinnasse rohkem kui 250 väliskülalist, nende hulgas põnevaid kaasaegseid arhitekte ja teoreetikuid alustades Väike-Õismäe visioonivõistluse züriiliikmest Bjarke Ingelsist (BIG) kuni kuraatorinäituse osaleja ja sümpoosioni kõneleja, radikaalse Itaalia arhitekti Pier Vittorio Aurelini (Dogma).

TAB avas publikule esmakordselt välisministeeriumi ainulaadse sisekujundusega kilukarbisaali, mille kasutamise vastu sündmuspaigana on tekkinud huvi teistelgi. Üle paljude aastate paotus uks ka Linnahalli, kus toimunud rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus avas tuleviku-utoopiaid. Paljude külastajate jaoks oli taasavastus Väike-Õismäe tühjalt seisev koolimaja, milles välja pandud näitusel leidus inspireerivaid ideid üle 80 visioonivõistluse töö seas kogu piirkonna arenguks. Visioonivõistluse näitus avatakse juba sel kuul Riias. Tomomi Hayashi linnainstallatsioon “Trepp”, mille kaudu pääses välisministeeriumi näitusele, esitatakse 2013 aasta parima puitehitise konkursile. Põhisündmuste ümber koondus arvukalt kõrvalsündmusi: biennaali klubi, publikatsioonid, installatsioonid, filmid, töötoad, loengud, arutelud, ekskursioonid, välisülikoolide presentatsioonid, peod jpm.

Uurides nõukogudeaegset elukeskkonda, oli TABi eesmärk inspireerida arhitekte, linnaplaneerijaid ja elanikke parimaid lahendusi otsima, mitte pakkuda valmis projekte.

Biennaali tähtsuse sõnastas Pier Vittorio Aureli: “Ma usun, et me poleks siin neid küsimusi arutamas ja neid projekte tegemas ega oleks ka mitte seda biennaali, kui me ei leiaks, et seesugused üritused levitavad teatavat sorti ideid. Need omakorda realiseeruvad ükskord hoonetena ja ruumina, mis lõppkokkuvõttes moodustavad linna.”

TAB 2013 kataloog ilmus novembris ja on saadaval Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodides, muuseumipoodides ning Eesti Arhitektuurikeskuses. AKU Collective’i poolt kujundatud kataloog valiti ka Eesti 2013. aasta 25 kõige kaunima raamatu hulka.

TAB 2015: Isejuhtiv linn
9.-13. september 2015
Kuraatorid: Marten Kaevats, Arhitekt Must, Ivan Sergejev, Helen Pau, Damiano Cerrone, Sille Pihlak, Siim Tuksam, Maria Derlõš
2015.tab.ee

Kolmas Tallinna arhitektuuribiennaal TAB kannab pealkirjaga “Isejuhtiv linn” uuris stsenaariume, millised muutused võivad meid ümbritsevas linnas aset leida, kui rakendub kolmas tööstusrevolutsioon ja kasutusele võetakse isejuhtivad autod. TAB näitas linnaehituse ja arhitektuuri uusi võimalusi ning kutsus üles arutlema nende elluviimise metodoloogia üle. Visualiseeriti uusi võimalusi, mida uue tehnoloogia vahendid pakuvad. TAB 2015 näitusi külastas 103 000 huvilist.