Eesti ja Baltikumi olulisim arhitektuurifestival Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2017 toimub 13.-17. septembrini.

4. Tallinna Arhitektuuribiennaali teemaks on bioTallinn. Biennaali kureerib arhitekt, linnadisainer ja ökoloog Claudia Pasquero (UK). TAB 2017 avanädal leiab aset 13.-17. septembril 2017. TAB koosneb viiest peasündmusest: sümpoosionist, kuraatorinäitusest, visioonivõistlusest, installatsioonivõisltusest, rahvusvahelisest arhitektuurikoolide näitusest ja satelliitprogrammist.

Eesti on tänu TABile saamas rahvusvahelise arhitektuurivaldkonna professionaalide kohtumiskohaks, mille ajal tutvutakse meie riigi ja arhitektidega. Loomingulises ja vabas õhkkonnas toimuvad arutelud, töötoad ja ekskursioonid loovad platvormi uuteks kontaktideks.

TABi korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja seda suunab TABi ümarlaud. Ümarlauda kuuluvad Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Kunstiakadeemia ning Tallinna linna esindajad, samuti varasemate TABide kuraatorid. Ümarlaud valib iga kahe aasta tagant biennaalile uue kuraatori. Selline ülesehitus säilitab TABi värskuse läbi aastate.

  • Meeskond

    Claudia Pasquero

    TAB Peakuraator

    Alice Buoli

    Kuraatori assistent

    Veronika Valk

    Rahvusvahelise arhitektuurikoolide näituse kuraator

    Lucy Bullivant

    TAB 2017 kataloogi ja veebiajakirja toimetaja

    Sille Pihlak

    Installatsioonivõistluse kuraator

    Siim Tuksam

    Installatsioonivõistluse kuraator

    Maria Kristiin Peterson

    TAB 2017 Produtsent
    maria@arhitektuurikeskus.ee

    Eve Arpo

    TAB 2017 Produtsent
    eve@arhitektuurikeskus.ee

    Rebecca Kontus

    Satelliitprogrammi kuraator
    rebecca@tab.ee

    Merilin Kaup

    Rahvusvahelise arhitektuurikoolide näituse kaaskuraator
    merilin.kaup@gmail.com

    Anett Tõnismäe

    TAB-Klubi programmi koordinaator
    anett@arhitektuurikeskus.ee

    Katrin Tomiste

    TAB 2017 Turundusjuht
    katrin@arhitektuurikeskus.ee

    Johanna-Mai Riismaa

    Vabatahtlike koordinaator
    johanna@tab.ee

    Villem Tomiste

    TAB Ümarlaua juhataja

  • Press

    e-mail: press@tab.ee

    Eesti Arhitektuurikeskus
    Põhja pst 27a, Tallinn 10415

    TAB 2017 pressimaterjalid

     

    TAB 2017 Sümpoosioni videod on järelvaadatavad siin!

     

     

  • Vabatahtlikud

    Tallinna Arhitekuuribiennaal on vabatahtlike otsingul! 

    Kätte on jõudnud taas aeg koondada taas kõik entusiastlikud vabatahtlikud, et alustada TABi ettevalmistustega Septembrikuuks! Tegevusi jagub nii augustikuuks ettevalmistusteks kui ka muidugi avanädala tiheda programmi läbiviimiseks 13-17.09.

    Kui oled arhitektuuri- või disainihuviline, armastad ürituste korraldamist organiseerimist ja naudid inimestega suhtlemist, siis otsime just nimelt SIND!

    Registreeri ja tule liitu meie meeskonnaga!

     

     

     

    Registreerumiseks kliki lingil ning täida ankeet.

    Registreeru siin

  • Toetajad ja partnerid

    TAB 2017 sümpoosioni kaasrahastab Rahvusvaheliste sündmuste ja konverentside toetamise meetme raames Euroopa Regionaalarengu Fond summas 29 995 eurot.
    TAB 2017 sümpoosioni peamisteks eesmärkideks on profesionaalsel rahvusvahelisel tasandil teadmiste ja
    kogemuste vahetamine ning Eesti arhitektuurimaastiku rahvusvahelise tuntuse suurendamine.

    Briti Nõukogu on Suurbritannia peamine rahvusvaheline haridus-ja kultuurisuhetega tegelev organisatsioon. Briti Nõukogu eesmärk on tekitada usaldust ja üksteisemõistmist kõigi maailma inimeste vahel. Eestis tegutseme peamiselt järgmistes valdkondades: haridus, kunst-ja kultuur, noorte oskuste arendamine ja jõustamine.

    Eesti Kultuurkapital on avalik-õiguslik juriidiline isik, kelle tegevuse eesmärk on kunstide, rahvakultuuri, kehakultuuri ja spordi ning kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise toetamine rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu.

    Schüco arendab ja müüb akende, uste, fassaadide, lükanduste, turvalahenduste ning päikesevarjestuse süsteeme. Lisaks keskkonnahoidlikele elu- ja ärihoonetele mõeldud toodetele pakub ehitise välispiirete spetsialistina konsultatsioone ning digitaalseid lahendusi kogu ehitustsükli jooksul – alustades ideest ja disainist kuni tootmise ning paigaldamiseni. Pakutavate teenuste ja toodete hulka kuuluvad ka tootmiseks vajalikud masinad ning jätkusuutlik olelustsükkel.

    Velux Eesti, Läti ja Leedu toetavad Tallinna Arhitektuuribiennaali ja seeläbi kohaliku arhitektuurikultuuri edendamist. Päevavalgust ja head sisekliimat propageeriva ettevõttena peab Velux oluliseks tehnoloogiate kaasamist ning arhitektuurivaldkonna arendamist. Velux on arhitektuurivaldkonna pikaajaline toetajana ja leiab, et TAB 2017 aitab kaasa päevavalguse, värske õhu ja hea elukvaliteedi teadvustamisele.

  • Ajalugu

    TAB 2011: Maastikuurbanism
    8.-11. september 2011
    Kuraator: Villem Tomiste
    2011.tab.ee

    Põhjamaade arhitektuuritriennaali lakkamisega (viimane toimus 2005. aastal) kadus Eestist laiapõhjaline rahvusvaheline arhitektuurisündmus. 2000. aastate keskpaigas sooviti taastada triennaali traditsioon, kuid teha seda värskemal, tempokamal ja avalikkusele atraktiivsemal moel. Eesti Arhitektuurikeskuse eestvedamisel ja kõigi valdkonna oluliste organisatsioonide toel võttis idee Tallinna arhitektuuribiennaali vormi, millest esimene toimus 2011. aastal.

    Tallinna arhitektuuribiennaal TAB eesmärk on arhitektuuri kui kvaliteetse ehitatud keskkonna propageerimine ja kohaliku arhitektuurikultuuri edendamine. TAB soodustab eesti ja välisarhitektuuri ning arhitektide ja laiema avalikkuse sünergiat kontaktide loomise ja ideedevahetuse kaudu.

    Sümpoosioni programmi kureeris arhitekt Katrin Koov. Sümpoosion kujunes teoreetiliseks ja arhitektuurikeskseks mõttevahetuseks ning oli suunatud peamiselt arhitektidele või arhitektuuriteooria huvilistele.

    Kuraatorinäitusel “11FLIRTS” osalesid Ensamble Studio, IwamotoScott Architecture, Benjamin Kirk, Martin Melioranski, R&Sie(n), Fiona Sheppard, Terreform, Tanel Veenre, Visiondivision, Eveline Visser ning koha leidis esimene näitus Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsiooni sees.

    Tallinna visioonivõistlus STREET 2020 tõi kokku osalejaid 13 erinevast riigist. Töid laekus kokku 34. Züriisse kuulusid Eva Castro (AA School, Plasmastudio, Groundlab / Suurbritannia) ja Endrik Mänd (Tallinna linna peaarhitekt).

    Tallinna esimese rahvusvahelise arhitektuuribiennaali (TAB 2011) avasündmustel osales rohkem kui 500 külastajat Eestist, Austriast, Skandinaaviamaadest, Lätist, Leedust, Venemaalt, Jaapanist, USAst ja mujalt. Terve septembrikuu jooksul kokku külastas biennaali raames avatud näitusi ja toimunud sündmusi ligi 5000 külastajat.

    TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit 
    4.-30. september 2013
    Kuraatorid: Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu ja Kaidi Õis
    2013.tab.ee

    Pea kuu aega kestnud Tallinna arhitektuuribiennaali “Taaskasutades nõukogude ruumipärandit” 38 sündmust said üle 6200 külastuse. Arhitektuuribiennaal tõi Tallinnasse rohkem kui 250 väliskülalist, nende hulgas põnevaid kaasaegseid arhitekte ja teoreetikuid alustades Väike-Õismäe visioonivõistluse züriiliikmest Bjarke Ingelsist (BIG) kuni kuraatorinäituse osaleja ja sümpoosioni kõneleja, radikaalse Itaalia arhitekti Pier Vittorio Aurelini (Dogma).

    TAB avas publikule esmakordselt välisministeeriumi ainulaadse sisekujundusega kilukarbisaali, mille kasutamise vastu sündmuspaigana on tekkinud huvi teistelgi. Üle paljude aastate paotus uks ka Linnahalli, kus toimunud rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus avas tuleviku-utoopiaid. Paljude külastajate jaoks oli taasavastus Väike-Õismäe tühjalt seisev koolimaja, milles välja pandud näitusel leidus inspireerivaid ideid üle 80 visioonivõistluse töö seas kogu piirkonna arenguks. Visioonivõistluse näitus avatakse juba sel kuul Riias. Tomomi Hayashi linnainstallatsioon “Trepp”, mille kaudu pääses välisministeeriumi näitusele, esitatakse 2013 aasta parima puitehitise konkursile. Põhisündmuste ümber koondus arvukalt kõrvalsündmusi: biennaali klubi, publikatsioonid, installatsioonid, filmid, töötoad, loengud, arutelud, ekskursioonid, välisülikoolide presentatsioonid, peod jpm.

    Uurides nõukogudeaegset elukeskkonda, oli TABi eesmärk inspireerida arhitekte, linnaplaneerijaid ja elanikke parimaid lahendusi otsima, mitte pakkuda valmis projekte.

    Biennaali tähtsuse sõnastas Pier Vittorio Aureli: “Ma usun, et me poleks siin neid küsimusi arutamas ja neid projekte tegemas ega oleks ka mitte seda biennaali, kui me ei leiaks, et seesugused üritused levitavad teatavat sorti ideid. Need omakorda realiseeruvad ükskord hoonetena ja ruumina, mis lõppkokkuvõttes moodustavad linna.”

    TAB 2013 kataloog ilmus novembris ja on saadaval Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodides, muuseumipoodides ning Eesti Arhitektuurikeskuses. AKU Collective’i poolt kujundatud kataloog valiti ka Eesti 2013. aasta 25 kõige kaunima raamatu hulka.

    TAB 2015: Isejuhtiv linn
    9.-13. september 2015
    Kuraatorid: Marten Kaevats, Arhitekt Must, Ivan Sergejev, Helen Pau, Damiano Cerrone, Sille Pihlak, Siim Tuksam, Maria Derlõš
    2015.tab.ee

    Kolmas Tallinna arhitektuuribiennaal TAB kannab pealkirjaga “Isejuhtiv linn” uuris stsenaariume, millised muutused võivad meid ümbritsevas linnas aset leida, kui rakendub kolmas tööstusrevolutsioon ja kasutusele võetakse isejuhtivad autod. TAB näitas linnaehituse ja arhitektuuri uusi võimalusi ning kutsus üles arutlema nende elluviimise metodoloogia üle. Visualiseeriti uusi võimalusi, mida uue tehnoloogia vahendid pakuvad. TAB 2015 näitusi külastas 103 000 huvilist.

     

  • Kodumajutus

    VÕTA OSA TAB KODUMAJUTUSE PROGRAMMIST!

    Juba teist korda kutsub Tallinna Arhitektuuribiennaal tallinlasi, kes tahaksid avada oma kodud arhitektuuribiennaali külalistele, panema end kirja biennaali avanädala (13.-17. september 2017) väliskülaliste vastuvõtjana. See tähendab, et septembri keskpaigas võib sinu vabale diivanile sattuda mõni põnev arhitekt, külalisprofessor, arhitektuuriajakirjanik või arhiektuuritudeng.

    TAB pakub vabatahtlikele tänupaketti, mis sisaldab TABi passi ning TABi graafikaga kujundatud kotti ja kataloogi.

    Kasuta võimalust leida uusi sõpru biennaali väliskülaliste hulgast! Kodumajutuse pakkumiseks palun täida vorm.

    Kontakt
    Johanna-Mai Riismaa
    johanna@tab.ee

  • TAB SOOVITAB

    TAB lokaalisoovitused

    Telliskivi loomelinnakus

    Frenchy

    Kivi Paber Käärid

    F-hoone

    Renard Coffee Shop

    Kniks&Kraaps

    Tokumaru

    Arhitektuurimuuseumi lähiümbruses

    RØST

    Klaus

    Sfäär

     

    Ühistranspordi kasutusinstruktsioonid

    https://www.visittallinn.ee/eng/visitor/plan/getting-around/public-transport 

     

     

     

     

  • TAB 2017 kataloog

    Sarnaselt biennaalile kompab kataloog loodusliku ja tehisliku piire. Fotode puhul on kasutatud erilist värvilahutusprotsessi, mis tõlgib need orgaaniliselt kahevärvitrüki jaoks sobivaks.

    TAB 2017 kataloog on saadaval: Eesti Arhitektuurikeskuses, Eesti Arhitektuurimuuseumis, Puändis ja Muusas. Varsti ka Rahva Raamatus ja Apollos.

    • Eesti Arhitektuurikeskusest ostes on kataloogil soodushind 10 €. Kirjuta oma ostusoovist info@arhitektuurikeskus.ee

    Kujundaja: Jaan Sarapuu (AKU)

    Eesti Disainiauhinnad 2017, Trükitud/Raamatud kategoorias, saavutas TAB 2017 kataloog esimese koha.

     

  • Piletid

    TAB 2017 PASS tagab tasuta sissepääsu kuraatori- ja visioonivõistluse näitustele Eesti Arhitektuurimuuseumis 27. oktoobrini 2017.

     

    Kui sul TAB 2017 PASSi pole, siis saab kuraatori- ja visioonivõistluse näituseid külastada Eesti Arhitektuurimuuseumi piletiga.

  • Kontakt

    Eve Arpo
    Produtsent
    eve@arhitektuurikeskus.ee
    + 372 56 460 564

    Maria Kristiin Peterson
    Produtsent
    maria@arhitektuurikeskus.ee
    + 372 52 31121

    Katrin Tomiste
    Turundus
    katrin@arhitektuurikeskus.ee
    +372 56 605 299

    Aadress: Põhja pst 27a, Tallinn